Konkurs: Różnorodność przestrzenią dialogu - II edycja

Szkoła Podstawowa nr 26 im. Stanisława Staszica w Białymstoku oraz Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku zapraszają do udziału w II edycji międzyszkolnego konkursu pod tytułem: „Różnorodność przestrzenią dialogu”.

I. Idea konkursu:
Świat człowieka jest światem zróżnicowań. Różnorodności doświadczamy codziennie: w klasie, na ulicy, w sklepie czy na boisku. Różnorodność, która ma wiele odcieni może nas łączyć poprzez dialog, który umożliwia wymianę wartości i duchowe wzbogacenie. W dzisiejszym zmieniającym się świecie, kształtowanym przez migracje, przemiany społeczne i kulturowe, różnorodność staje się coraz bardziej widoczna. Ma ona wiele odcieni - jest wynikiem różnic pomiędzy ludźmi: biologicznych, kulturowych, ekonomicznych oraz efektem ludzkiej aktywności. Fakt, iż różnimy się wyglądem, mamy odmienne zdania na dany temat, reprezentujemy odmienne systemy wartości, może stanowić przestrzeń dialogu, źródło wzbogacające osobowość. Różnorodność to także dziedzictwo materiale - kulturowy krajobraz przestrzeni. Nasz region - Podlasie - jest miejscem specyficznym, gdzie od wieków żyją ze sobą katolicy, prawosławni, Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Romowie, Tatarzy itd. Na Podlasiu, w niedalekiej odległości bez problemu znajdziemy kościół, cerkiew, meczet i dawną synagogę. Od kilkunastu lat tę kulturową paletę różnorodności wzbogaca ludność czeczeńska oraz zagraniczni studenci i wolontariusze. Kierując się potrzebą upowszechniania potencjału różnorodności oraz idei dialogu, zapraszamy do udziału w konkursie, dzięki któremu za pomocą różnych form artystycznych chcemy nadać wartość wielopłaszczyznowej różnorodności.

II. Cele konkursu:

• przybliżenie zróżnicowania kulturowego i religijnego Podlasia;
  • nadawanie wartości i kształtowanie otwartości wobec szeroko rozumianej odmienności (interpersonalnej, kulturowej, narodowej itp.);
  • kształtowanie poszanowania tradycji i kultury własnego narodu oraz innych kultur i tradycji;
  • integracja uczniów polskich i uczniów - uchodźców poprzez rozwijanie wrażliwości międzykulturowej;
  • wyzwalanie twórczej aktywności uczniów;
  • budzenie i rozwijanie przeżyć estetycznych.

III. Adresaci konkursu Różnorodność przestrzenią dialogu:

• Konkurs Literacki  - uczniowie szkół podstawowych kl. IV-VI
  • Konkurs Plastyczny - uczniowie szkół podstawowych kl. I-IV
  • Konkurs Fotograficzny  - uczniowie szkół podstawowych kl. IV-VI

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zawarte są w załącznikach (regulamin, karta uczestnika konkursu).

Koordynatorzy: dr Katarzyna Szostak-Król (SP 26), Anna Młynarczuk-Sokołowska (Fundacja UwB)
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Honorowy patronat:

Organizatorzy: