Wysyłamy kartki do Prezydenta Miasta

Stowarzyszenie Białostocka Przestrzeń Publiczna i Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku zapraszają wszystkich mieszkańców miasta do udziału w akcji antyreklamowej. Chcemy wspólnie z Wami wysłać do Prezydenta Miasta Tadeusza Truskolaskiego 1 000 kartek pocztowych „Pozdrowienia z Białegostoku”, na awersie przedstawiających chaos reklamowy panujący w Białymstoku.

tn pocztowka bialystok awers

Na rewersie kartek znalazły się postulaty wzmocnienia lokalnych narzędzi ochrony krajobrazu miejskiego i ograniczenia liczby reklam na terenie miasta. Kartki zostały przygotowane w nawiązaniu do niedawnej ogólnopolskiej akcji „Wysoka Izbo – posprzątaj reklamy” przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Miasto Moje A w Nim, a znaleźć je można między innymi w kilku białostockich klubokawiarniach: Labalbalu, Zmianie Klimatu, Spółdzielni i Baristacji.

Reklamy zewnętrzne stanowią zagrożenie dla spójności wizualnej przestrzeni publicznej. Szpecą miejski krajobraz, zasłaniają wartościową architekturę, odwracają uwagę kierowców i tworzą chaos informacyjny. Narastająca skala problemu w naszym mieście pokazuje, że stosowane obecnie regulacje są niewystarczające lub w niewystarczającym stopniu egzekwowane. Istnieje wiele gotowych rozwiązań tej kwestii, na których można się wzorować – od tworzenia parków kulturowych, poprzez powołanie plastyka miejskiego, po całkowity zakaz umieszczania billboardów i banerów.

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi Prezydenta Miasta i mieszkańców na ten palący problem. Reklamy zawłaszczają przestrzeń publiczną i agresywnie wkraczają w życie każdego z nas. Zmierzmy się z tym problemem wspólnie!