Ruszył projekt „Poznaj kulturę regionu czyli bajanie z Żubrozwierzem…”

W kwietniu 2014 roku osoby zaangażowane w działania Fundacji Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji Społeczno-Pedagogicznych oraz Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku,  rozpoczęły realizację warsztatów edukacyjno-artystycznych pt. "Poznaj kulturę regionu czyli bajanie z Żubrozwierzem". Inicjatywa adresowana jest do wychowanków dwóch białostockich placówek opiekuńczo-wychowawczych. W trakcie spotkań, poprzez pracę z legendą, dzieci poznają dawne tradycje Podlasia, magiczne, tajemnicze miejsca regionu oraz wybrane elementy kultury mniejszości narodowych i religijnych.

wolont3 wolont4 wolont4

Projekt adresowany jest do grupy dzieci w wieku 6-10 lat (klasy 0-3) z Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej "Dwójka" im. dr Ireny Białówny oraz placówki "Nasz Dom" (prowadzonej przez Stowarzyszenie "Droga"), która specjalizuje się w pracy z rodziną wieloproblemową.

Podstawę realizacji projektu stanowi cykl warsztatów edukacyjno-artystycznych prowadzonych przez okres dwóch miesięcy. W trakcie spotkań (na Wydz. Pedagogiki i Psychologii UwB), dzieci poznają legendy regionu, opowieści o zwierzętach Puszczy Knyszyńskiej i Białowieskiej. Organizatorzy zwracają również uwagę na dawne tradycje Podlasia. Wychowankowie mogą porównać z własnym - opisany na kartach opowieści ludowej świat swoich rówieśników sprzed lat. Projekt zakłada poruszanie wątków dotyczących obcości i odmienności - religijnej, kulturowej itd. Uczestnicy projektu poznają Podlasie - ich małą ojczyznę. Na ostatnim spotkaniu nastąpi otwarcie wystawy prac dzieci powstałych w trakcie realizacji projektu, co będzie miało miejsce na holu auli wykładowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB. Będzie to też spotkanie podsumowujące i zarazem kończące projekt.

Przygotowaniem i realizacją inicjatywy zajmują się pracownicy Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB: dr Anna Józefowicz (koordynator projektu), dr Ewa Kępa, dr Beata Kunat oraz dr Anna Młynarczuk-Sokołowska.

Zadanie jest finansowane przez Zarząd Województwa Podlaskiego.