Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku

Było chłodno... Będzie kampowo i pop-pamiętnie

30 czerwca o godz. 18 zapraszamy do Zmiany Klimatu na podsumowanie dwóch kolejnych warsztatów zrealizowanych w ramach Pracowni Sztuki Społecznej, w których udział wzięli studenci uniwersytetu.

 

W ramach warsztatów Co? dziennik kampowy studenci, pod kierunkiem Małgorzaty Skowrońskiej, Marii Żynel i Sylwii Wieczeryńskiej, pracowali nad autorskimi etiudami wideo, w których starali się pokazać wybrane elementy życia codziennego ubrane w stylistykę kampową. Pracę nad etiudami poprzedziły zajęcia teoretyczne, inspirujące wizyty w teatrze czy galerii sztuki oraz konsultacje reżyserskie, montażowe, fotograficzne. Zapraszamy na pokaz kampowych etiud i rozmowę z twórcami. Tyle słów, bo przecież... „mówić o kampie to zdradzać go”.

20140506 26020140506 27920140506 316

Fot. Marcin Onufryjuk.

 

Film „Ćwiczenie pamięci” jest z kolei krótkim podsumowaniem warsztatów Pamięć zbiorowa i kultura popularna, podczas których studenci - wspólnie z Maciejem Białousem i Magdaleną Urbańską - zastanawiali się nad pamięcią białostoczan o 1989 roku. W mediach i publicznych debatach rok ten przedstawiany jest przede wszystkim jako czas doniosłych wydarzeń politycznych: okrągłego stołu, wyborów 4 czerwca, powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego, rozpoczęcia transformacji systemowej. Czy rzeczywiście to pamiętamy? A może ważniejsze są inne sprawy, o których media, zapatrzone w doniosłość wydarzeń, dawno już zapomniały.

20140428 03820140428 06020140428 067

Fot. Marcin Onufryjuk.

 

PRACOWNIA SZTUKI SPOŁECZNEJ jest nieformalnym, otwartym i interdyscyplinarnym przedsięwzięciem o charakterze badawczym, edukacyjnym, kulturalnym i społecznym. Poprzez sztukę społeczną rozumiemy aktywność społeczno-obywatelską, w ramach której zarówno artyści, jak i nie-artyści (badacze społeczni, animatorzy kultury, aktywiści, edukatorzy, liderzy lokalni), posługują się sztuką w celu rozpoznawania potrzeb i problemów społecznych oraz powodowania zmiany społecznej.

pracownia sztuki spolecznej 1

Maciej Białous – socjolog, asystent w Zakładzie Historii Społecznej Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. Zajmuje się zagadnieniami pamięci zbiorowej oraz jej styku z polityką i kulturą popularną.

Małgorzata Skowrońska – socjolożka zaangażowana w działania społeczne. Pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku jako asystentka. Zajmuje się edukacją antydyskryminacyjną oraz problematyką z zakresu gender/queer studies.

Magdalena Urbańska – animatorka kultury, specjalistka w Dziale Programowym Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.

Sylwia Wieczeryńska – filolożka, fotografka, dziennikarka Polskiej Agencji Prasowej. Koordynatorka festiwalu fotograficznego Białystok Interphoto.

Maria Żynel – aktorka, reżyser, producentka. Wykładowca Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej. Współpracowała z Kompanią Doomsday, obecnie aktorka Teatru Malabar Hotel.

Warsztaty zrealizowane zostały dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Logo WP - pola ochronne c9

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.