TEATR WYOBRAŹNI SOCJOLOGICZNEJ

Spotkanie dyskusyjne z twórcami wydarzeń performatywnych „Metoda Ustawień Narodowych”

19 maja 2015 r., godz. 18.00
Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku (ul. Legionowa 2)

„Wyobraźnia socjologiczna pozwala nam zrozumieć historię i biografię oraz relację zachodzącą między nimi w ramach społeczeństwa. Oto jej zadanie i obietnica” - pisał C. Wright Mills. Do dyskusji na temat mariażu teatru i socjologii, spektaklu „Metoda Ustawień Narodowych” i możliwości społecznego oddziaływania sztuki zapraszają Michał Stankiewicz – pomysłodawca, autor scenariusza i reżyser, oraz Katarzyna Niziołek – inicjatorka Pracowni Sztuki Społecznej, producentka projektu. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie dokumentacja spektakli z listopada 2014 r., poznamy refleksje twórców na temat pracy nad „Metodą” i porozmawiamy o jej recepcji. W dyskusji udział wezmą m.in. Anna Danilewicz z Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Joanna Dolecka z Galerii Arsenał i Katarzyna Sawicka-Mierzyńska z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.

mo-20141122-4040mo-20141122-4076

/fot. Marcin Onufryjuk, 22.11.2014 r./

Metoda Ustawień Narodowych // XXX Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku

5 czerwca, godz. 17.00, 19.00, 21.00
Opera i Filharmonia Podlaska (ul. Odeska 1), sala kameralna

Socjologowie opisują strukturę społeczną jako układ powiązań między pozycjami społecznymi, miejscami jakie zajmujemy w przestrzeni społecznej, a nie między poszczególnymi jednostkami. Jeśli tak spojrzymy na świat społeczny, wyobraźnia nieodzownie podsunie mam pomysł, by zająć miejsce kogoś innego.

Metoda Ustawień Narodowych - w reżyserii Michała Stankiewicza - to performatywna gra, która przenosi uczestników do 1946 roku, kiedy dowodzony przez Romualda Rajsa „Burego” oddział Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dokonuje pacyfikacji białoruskich wsi na Podlasiu. Każdy z uczestników otrzymuje zestaw słuchawkowy, przez który komunikuje się z nimi Prowadzący (Dobromir Dymecki). Scenariusz gry jest jednak zaledwie szkicem. Instrukcje Prowadzącego mieszają się tu z wiedzą, doświadczeniem i wyobraźnią uczestników, a abstrakcyjny układ pozycji przeistacza się w gęstą sieć osobistych relacji, intencji i wyborów.

Wejściówki i szczegóły wkrótce!

Projekt "Metoda Ustawień Narodowych" jest realizowany w ramach Pracowni Sztuki Społecznej przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

pracownia sztuki spolecznej 1dsw2Logo WP - pola ochronne c9