Obraz znaleziony - spotkanie i warsztaty z Pawłem Szypulskim

Pracownia Sztuki Społecznej zaprasza na finisaż warsztatów artystyczno-badawczych 2015

OBRAZ ZNALEZIONY
12 grudnia, sobota, godz. 17.00: spotkanie wokół albumu Pawła Szypulskiego „Pozdrowienia z Auschwitz” (prowadzenie Katarzyna Niziołek)
13 grudnia, niedziela, godz. 11.00-14.00: warsztaty z Autorem

miejsce: Instytut Socjologii UwB, pl. Uniwersytecki 1, sala 36

Szypulski Pozdrowienia z Auschwitz

Heniek przesyła „Pozdrowienia z Oświęcimia” i w post scriptum dodaje: „Wszystko jest w porządku, brak tylko Ciebie i słońca”. Na odwrocie pocztówki panorama KL Auschwitz, komin krematorium i brama do obozu. Na innej kartce „Transport gorących pozdrowień z Oświęcimia z szumem letniego wiatru zasyła siostra Cześka”. Na awersie pocztówki zdjęcie przedstawiające Blok 11, tzw. Blok śmierci. Zgodnie z datą znajdującą się na stemplu pocztowym najstarsza z kartek przedstawiających obóz Auschwitz-Birkenau, które znalazły się w książce Pawła Szypulskiego, wysłana została już w 1946 r. Rok po wyzwoleniu. Pocztówki z widokami obozu dostępne są w sprzedaży do dziś.
„Pozdrowienia z Auschwitz” to projekt zrealizowany w oparciu o autorski wybór kartek z tworzonej przez kilka lat kolekcji. Niemal wszystkie pocztówki wchodzące w jej skład pochodzą „z obiegu” – zostały zapisane oraz wysłane do rodzin, przyjaciół i znajomych. Praca Pawła Szypulskiego opowiada o społecznej pamięci o Zagładzie, pamięci zupełnie innej niż ta, która obecna jest w sztuce „wysokiej” i dyskursie naukowym.

Paweł Szypulski – kurator i twórca wizualny, pracujący na rozmaitych materiałach archiwalnych. Członek rady Miesiąca Fotografii w Krakowie. Z wykształcenia antropolog, specjalizujący się w krytycznej analizie pisanych i fotograficznych świadectw osobistych. Jesienią 2015 r. nakładem Fundacji Sztuk Wizualnych i Edition Patrick Frey ukazała się jego debiutancka książka „Pozdrowienia z Auschwitz”. Publikacja została nominowana do finału Paris Photo/Aperture Foundation PhotoBook Awards – najbardziej prestiżowego konkursu dla książek fotograficznych na świecie.

WARSZTATY: Wobec archiwum. Esej wizualny jako narzędzie pracy z obrazem
W ostatnich latach w obszarze sztuk wizualnych dokonał się gwałtowny zwrot w stronę archiwów. Artyści, kuratorzy i badacze poszukują materiałów w antykwariatach i na pchlich targach, w bibliotekach, magazynach muzealnych i prywatnych albumach fotograficznych, przekopują się przez kilogramy kurzu w archiwach instytucji i tysiące megabajtów danych w przestrzeni wirtualnej. Ze znalezionych obrazów układają historie mówiące o naszej przeszłości i teraźniejszości, o sposobach widzenia i rozumienia świata.
Podczas warsztatów przyjrzymy się strategiom twórczym wykorzystywanym przez autorki i autorów pracujących z różnego rodzaju fotograficznymi materiałami archiwalnymi. Zastanowimy się jak chaotyczny zbiór obrazów przekształca się w spójną twórczą wypowiedź. Porozmawiamy o tym co to jest esej wizualny, jak opowiadać za pomocą obrazów, jakie są możliwości oraz ograniczenia tego rodzaju narracji. Będziemy nie tylko dyskutować, ale spróbujemy też stworzyć małe, własne eseje wizualne, do których punktem wyjścia będą stare książki podróżnicze.

Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (do wyczerpania miejsc).

Udział w spotkaniach i warsztatach jest bezpłatny. Pracownia Sztuki Społecznej działa dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

pracownia sztuki spolecznej 1Logo WP - pola ochronne c9