Bieżenki - zaproszenie do współtworzenia spektaklu

Pamiętam niewiele, prawie nic.
Aneta Prymaka-Oniszk

Pracownia Sztuki Społecznej i Zespół Badań Regionalnych Uniwersytetu w Białymstoku zapraszają do współtworzenia spektaklu inspirowanego historią bieżeństwa. Zaproszenie kierujemy do osób, które chcą wystąpić na scenie i podzielić się wspomnieniami związanymi z tym doświadczeniem. Zależy nam na tym, by w sposób szczególny ogniskowały się one wokół kobiet: matek, ciotek, babć, prababć, sąsiadek. Umiejętności sceniczne nie są wymagane. Ważnym kontekstem wspólnej pracy będzie książka Anety Prymaka-Oniszk „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”: sam reportaż, jak też zawarte w nim fotografie.

wolga kadr

fot. Rosyjska Biblioteka Narodowa w Petersburgu, ze zbiorów Anety Prymaka-Oniszk

W spektaklu interesuje nas pamięć i jej formy. Co się dzieje, gdy przywołujesz wspomnienia? Co się wydarza, gdy zapominasz? Co czujesz, gdy patrzysz na zdjęcia tych, których już nie ma?

Zgłoszenie odbywa się poprzez formularz on-line:

Termin nadsyłania zgłoszeń: 15 maja

Pierwsze spotkanie - organizacyjne i warsztatowe:
czwartek, 17 maja, godz. 18.00-21.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury (ul. K. Ciołkowskiego 1N, Białystok)

Kolejne spotkania:
poniedziałek, 28 maja, godz. 18.00-21.00 (warsztaty)
wtorek, 29 maja, godz. 18.00-21.00 (warsztaty)
poniedziałek-sobota, 4-7 czerwca (próby)
Godziny prób zostaną ustalone z grupą i dostosowane do możliwości uczestników.

Stworzony wspólnie spektakl pokażemy publiczności
8 czerwca (premiera) w Uniwersyteckim Centrum Kultury (w ramach XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki)
11 sierpnia na Festiwalu Slow Fest w Supraślu

Ewentualne pytania prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Autorzy:
Katarzyna Niziołek / socjolog
Katarzyna Sawicka-Mierzyńska / literaturoznawczyni
Danuta Zawadzka / literaturoznawczyni
Michał Stankiewicz / reżyser

Projekt „Bieżenki” realizowany jest przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis dzięki wsparciu z budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego oraz Rektora Uniwersytetu w Białymstoku.

Partnerzy:
Uniwersytet w Białymstoku