Południce/Elektronice (2012)

 
Głównym celem projektu było wydanie płyty CD zawierającej 13 tanecznych utworów skomponowanych przez młodych podlaskich twórców muzyki elektronicznej z wykorzystaniem pieśni nagranych przez grupę śpiewu tradycyjnego Południce. Utwory te są atrakcyjnym i nowatorskim w naszym regionie połączeniem tradycyjnych polskich, ukraińskich oraz białoruskich wiejskich pieśni ze współczesną muzyką klubową (m.in. dubstep, dub, house, drum&base).

Płyta wydana została w nakładzie 300 egzemplarzy i była bezpłatnie rozdawana oraz promowana w lokalnych i ogólnopolskich stacjach radiowych, a także podczas koncertów w Domu Ludowym w Supraślu (listopad 2012) oraz w białostockim klubie Gram Off On (grudzień 2012).

 
Kultura tradycyjna i klubowa to sfery, które zazwyczaj funkcjonują oddzielnie i nie stykają się ze sobą lub są wręcz uważane za przeciwstawne. Podobnie było w Białymstoku, gdzie środowiska fanów kultury klubowej oraz entuzjastów muzyki wiejskiej rozwijały się niezależnie od siebie. Pierwszą poważną próbą dialogu tych dwóch nurtów był projekt pn. "Kultura wielu głosów", który w 2011 roku zainicjowała Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku. W ramach projektu w Centrum im. Zamenhofa odbył się koncert grupy śpiewu tradycyjnego Południce oraz didżeja Johnny'ego Uranera wykonującego muzykę klubową.

Wtedy też udało się nam zarazić pieśniami tradycyjnymi kilku białostockich producentów muzyki klubowej, którzy zostali zaproszeni do obecnego projektu. Entuzjastyczne komentarze widzów koncertu zachęciły nas do głębszego eksplorowania tego nietypowego muzycznego mariażu w postaci wydania płyty CD.

Naszym zdaniem to nowatorskie w regionie, a nawet kraju, przedsięwzięcie znacznie wzbogaciło ofertę kulturalną Białegostoku i regionu, gdyż ich mieszkańcy nie mieli wcześniej okazji poznać tradycyjnych pieśni z Podlasia w nowoczesnych aranżacjach. Oba koncerty cieszyły się ogromnym wzięciem i były frekwencyjnym sukcesem.
 

 

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Miasta Białegostoku.
 
Zawartość płyty:
1. Mamo, moja mamo - Południce vs. Griot Groove
2. Dolina, dolinuszka - Południce vs. Liquid Molly
3. Pokuć - Południce vs. Martin Sethi
4. Derewo, derewo ty moje - Południce vs. Edemski
5. W subotu pizneńko - Południce vs. Red Emprez
6. Chodi matulu - Południce vs. Liquid Molly
7. Pozic mamo - Południce vs. Johnny Uraner
8. Oj, wyjdu ja na reczeńku - Południce vs. Miss God
9. Oj, zyjdy, zyjdy - Południce vs. Itimen
10. Młyn - Południce vs. Liquid Molly
11. Pokuć, moja pokuć - Południce vs. Adam Frankiewicz
12. Zberymos'a rode - Południce vs. Red Emprez
13. Oj puojdu ja ... - Południce vs. Wounds
 
 

TWÓRCY:
 
POŁUDNICE to nieprofesjonalna żeńska grupa śpiewacza działająca w Białymstoku. Południce wykonują tradycyjne pieśni - najczęściej polskie (m.in. podlaskie) i ukraińskie, rzadziej również białoruskie. Skład osobowy grupy jest ruchomy i zróżnicowany - śpiewaczki rekrutują się spośród miejscowych weganek, dyrektorek, etnografek, aktorek, bibliotekarek, szamanek i matek Polek, które przepadają za pogawędkami towarzyskimi oraz zbiorowym śpiewami "z okazji" lub bez okazji.
Grupa spotyka się od 2008 roku, ale formalnie, jako Południce, występuje dopiero od trzech lat. Oprócz okazjonalnych koncertów Południcom zdarza się śpiewać na otwarciach wystaw, konferencjach, akcjach performatywnych, ślubach koleżanek czy urodzinach taty kolegi.
Na płycie "POŁUDNICE/ELEKTRONICE" zaśpiewał zespół w składzie: Ania Błachno, Julita Charytoniuk, Urszula Komsta, Maria Kojota, Magdalena Wieremiejuk, Maria Żynel.

Griot Groove to producenckie duo wysokooktanowo napędzane przez Vitalisa Popoffa i Wiksona Szczygła. Uaktywnia się zwłaszcza w zakresie częstotliwości od 17 do 85 Hz. Na co dzień ściśle związane ze studiem Griot Groove i zespołem VSHOOD. Griot Groove wiernie i z pasją oddaje się czynnościom prozaicznym włączając w to kręcenie pierogów, nagrywanie, lupowanie, samplowanie, frazowanie, pompowanie bitów, field recording oraz kręcenie pierogów. Poza tym duo nie zajmuje się niczym to a niczym pożytecznym, poza - być może - dokarmianiem sikorek podczas białostockiej zimy i wolontariatem na rzecz kręcenia pierogów. W kulturze zachodnioafrykańskiej, magiczny termin "griot" jest bardzo szeroki pojęciowo. Cokolwiek by to jednak nie było, musi mieć głębię zmuszającą ciała do tańca, głowy do kiwania i budzącą w każdym staruszku drugiego Snoop Dogga/Liona.
 
Liquid Molly- czyli Adrian Jakuć-Łukaszewicz. Zainspirowany islandzką elektroniką, brytyjską muzyką klubową i berlińskimi industrialnymi klubami, przeszedł długą drogę od inspirowanych IDM-em glitchy, przez minimal techno, do zdominowanego liniami basu terytorium, gdzie obecnie rezyduje.
Liquid Molly gra regularnie sety w całej Polsce, zawsze z VJem Pan Dudziński. Wysoko cenione są jego grane w klubach dubstepowe live-acty. Reprezentuję label Concrete Cut, dla którego w 2010 roku wydał dwa single. Jest kompozytorem muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Poza działalnością solową współtworzy zespół Zerova, w którym oprócz gry na akordeonie odpowiedzialny jest za brzmienie warstwy elektronicznej.

Martin Sethi to muzyczny pseudonim Marcina Storonowicza- białostoczanina, pasjonata muzyki elektronicznej. Jako najbliższą sobie wskazuje estetykę muzyki goa i psytrance, choć nie stroni również od bardzo odległych gatunków, ja np. muzyka klasyczna. Założyciel grupy RaveONTrans i współorganizator cyklicznych imprez m.in. "Powrotu do źródeł". Obecnie członek grupy Tribalanga, która pracuje nad łączeniem brzmienia etnicznych instrumentów z nowoczesnym bitem. Prowadził autorską audycję w lokalnej rozgłośni radiowej, do dziś jako DJ gra imprezy klubowe w Polsce i za granicą.
Oprócz muzyki zajmuje się również fotografią, najczęściej uwieczniając okolice Białegostoku, które- jego zdaniem- "na prawdę są tego warte". Jest laureatem konkursów w dziedzinie fotografii, autorem kilku wystaw, a obecnie jest na etapie składania albumów fotograficznych o naszym regionie.
 
Edemski- pochodzi z Białegostoku, gdzie mieszka i pracuje. Komponowanie muzyki jest jego pasją od wielu lat. Porusza się głównie w gatunku elektro, rzadziej ambitne, jednocześnie poszukując własnego, nieszablonowego stylu. Twierdzi , że w muzyce najważniejsze są towarzyszącej jej emocje. Jego inspiracje muzyczne zaczynają się od Kraftwerka, Jean Michel Jarre'a, Vangelis, a kończą na takich artystach jak Anthony Rother, Orbital, Autechre, Aphex Twin czy Legowelt. Od niedawna pasjonuje się również lekturą książek fantasy.
 
Red Emprez - zespół z Białegostoku. Powstał w 2004 roku jako duet grający muzykę elektro-industrialną i synthpopową, która spotkała się z świetnym przyjęciem zarówno w kraju, jak i za granicą, co zaowocowało obecnością na wielu festiwalach, z których najważniejsze to Wave Gothik Treffen w Lipsku i Castle Party w Bolkowie.
Zespół wydał dwie płyty synth-popowe z domieszką new romantic i atmosfery lat 80tych. Teraz skierował się głębiej w przeszłość i inspiracje czerpie ze stylistyki retro, lat 60. i 70.Na co dzień słuchamy takich gwiazd, jak Dawid Bowie, Beatelsi, Queen, Blur czy Tears for Fears, ale także Arcade Fire, Jacka White'a czy Bryana Ferrego. W przyszłym roku można spodziewać się kolejnej płyty zespołu i koncertów w składzie poszerzonym o gitarę, bas i perkusję.
 
Johnny Uraner- muzycznie- przede wszystkim "tworzy Punk Rock w każdej odmianie" od wielu lat koncertując z zespołem URAN. Druga strona medalu to alternatywna muzyka elektroniczna: dub, dubstep, bigbeat, breakbeat, d'n'b, funk.
Jest człowiekiem wielu pasji.- jeździ motocyklem, podróżuje, interesuje się kinem (klasyka oraz nowatorskie formy współczesne), uprawia sporty walki. A poza tym uskutecznia "gry planszowe: proste towarzyskie, jak i bardziej złożone pozycje nowe". Interesuje go także "szerzenie kultury w każdej, pomysłowej i możliwej formie".
Za A. Einsteniem twierdzi, że: "Są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż pojawi się człowiek, który o tym nie wie i to po prostu zrobi".
 
Miss God- ...czyli dosłownie co mi w duszy gra- to pseudo, które przyjęła Joanna Zubrycka- producentka muzyczna, wokalistka, aktorka i animatorka kultury. Komponuję muzykę do etiud filmowych i spektakli teatralnych. W ramach założonego przez siebie IMAGINARIUM Studio głosu i aktorstwa prowadzi zajęcia artystyczne. Współpracuje z VSHOOD, Lukasyno, Monilove. Kierunek w którym podąża łączy w sobie elementy etno i nowych brzmień."Muzyka to mój wewnętrzny kosmos, w ogóle- świat. I zdaję sobie sprawę, że to takie…autystyczne."
"Świat jest muzyczny , usłyszeć jego brzmienie i wejść z nim w współbrzmienie odnaleźć swój dźwięk". Miss God jest w drodze, ku swoim brzmieniom...
 
Adam Frankiewicz - muzyk, reżyser teatralny, barista, rocznik 86. Zaczynał od tworzenia muzyki do własnych przestawień teatralnych, by potem zając się performansem muzycznym i tworzeniu utworów w nurcie minimalistycznym. Jego inspirację muzyczne to Marc Leclair, Jan Jelinek, Alva Noto. Tworzy własne instrumenty muzyczne, a najwięcej radości daje mu badanie szumu i tworzenie dronów (ścian) z których buduje własne przestrzenie do eksperymentów kompozycyjnych.

Wounds- jego pseudonim to mini-hołd dla twórczości Justina Broadricka, człowieka od którego zaczęła się jego miłość do muzyki. Szerokie zainteresowania Wounds'a w tej dziedzinie sięgają od Death Grips aż do wczesnego Leonarda Cohena. Mocno stawia na uniwersalną energię zapisaną w muzyce, niezależnie od jej gatunkowych podziałów, i to z niej czerpie inspiracje dla siebie. Prócz muzyki konsumuje również książki, filmy, komiksy, gry - wszystkie elementy artystycznego patchworka niosące inspiracje i impuls do działania. A dzieje się to "nawet mimo wrodzonego prokrastynatorstwa".
"To jeszcze tak dodam, że Coil to najlepszy zespół świata, a kto nie zna ten ciapa."
 
 
ENGLISH:
 
A music project launched in 2012, grounded in collaboration of the folk group Południce with local DJs. It has resulted in a CD that includes thirteen tracks mixing traditional and electronic music. The combination of Polish, Belarusian and Ukrainian folk songs and contemporary club music (including dubstep, dub, house, drum’n’bass) allows to see the multicultural heritage of the region in a new light. The compositions collected on the CD are available on the Internet, and frequently performed by Południce at concerts.
 

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.