Szlak Dziedzictwa Żydowskiego (od 2007)

Projekt Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku jest realizowany jako niezależna inicjatywa społeczna przez grupę wolontariuszy i pracowników naukowych współpracujących z Fundacją UwB, pod honorowym patronatem Jego Magnificencji prof. dr hab. Jerzego Nikitorowicza - Rektora Uniwersytetu w Białymstoku i prof. dr hab. Andrzeja Sadowskiego - Dziekana Wydziału Historyczno-Socjologicznego.
 

Celem projektu jest: przedstawienie historii białostockich Żydów i stosunków polsko-żydowskich na terenie Białegostoku w latach 1658-1939 (1945), udokumentowanie i oznaczenie miejsc związanych z historią białostockich Żydów, ukazanie narodu żydowskiego jako części społeczeństwa wielonarodowej przedwojennej Polski, popularyzacja elementów żydowskiej kultury i tradycji, a także osłabienie wzajemnych stereotypów polsko-żydowskich. 

Projekt adresowany jest przede wszystkim do białostockiej młodzieży szkolnej i akademickiej oraz mieszkańców miasta, ale także uczestników wymian młodzieżowych z zagranicą (m. in. z Izraelem), potomków białostockich Żydów i turystów. W ramach projektu realizowane są następujące działania: wyznaczenie Szlaku, wydanie broszury informacyjnej i mapy Szlaku w wersji drukowanej i na nośniku CD, uruchomienie interaktywnej strony internetowej - www.szlak.uwb.edu.pl, oznakowanie Szlaku i jego uroczyste otwarcie połączone z pieszą wycieczką śladami dziedzictwa białostockich Żydów, wydanie materiałów pomocniczych dla nauczycieli. 

Promocja projektu odbywa się poprzez wydarzenia towarzyszące o charakterze edukacyjnym i artystycznym - pokazy filmowe, przedstawienia, wykłady, warsztaty, seminaria, wystawy, wycieczki, gry terenowe i in.. 

Do współudziału w realizacji projektu zaprosiliśmy m. in. (w kolejności alfabetycznej): Akademicki Klub Turystyczno-Krajoznawczy, Archiwum Państwowe w Białymstoku, Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Klub Przewodników Turystycznych przy Regionalnym Oddziale PTTK w Białymstoku, Muzeum Historyczne - Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Stowarzyszenie "Dorzecze", Stowarzyszenie "Żydowskie Motywy", Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej, Uniwersytet w Białymstoku i Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB. Nawiązaliśmy ponadto współpracę z Kołem "Pamięć" działającym w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku, Kołem "Judaica" z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku, a także Kołem Historycznym z Publicznego Gimnazjum nr 8 w Białymstoku i Kołem Turystyczno-Krajoznawczym z Gimnazjum im. Ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie (uczestnikami programu "Przywróćmy pamięć").

Projekt realizowany jest dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także wsparciu finansowemu Fundacji im. Stefana Batorego, Prezydenta Miasta Białegostoku i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Ufamy, że realizowana przez nas inicjatywa przyczyni się w dłuższej perspektywie nie tylko do uzupełnienia wiedzy nt. historii białostockich Żydów oraz elementów żydowskiej kultury i tradycji, ale także wpłynie pozytywnie na rozwój świadomości wielokulturowego dziedzictwa Białegostoku, zainteresowania lokalną historią, kulturą i tradycją oraz szacunku wobec przedstawicieli innych kultur i ich zwyczajów.
 
Strona internetowa: www.szlak.uwb.edu.pl

Dane adresowe:

Fundacja UwB
ul. M. Skłodowskiej-Curie 14
15-097 Białystok
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.